Fogkövesség kérdezz-felelek
A fogkövesség jelentős gócpontot jelent egy állat szervezetében. A rágási nehézségek és a csökkent étvágy mellett az ott megtelepedő baktériumok a keringésbe jutva súlyos szövődményeket okozhat akár a szívizomzatban is. Rendszeres szájüregi vizsgálattal és a fogkövesség eltávolításával meg lehet előzni a szövődményeket, melyek között kiemelendő az ínygyulladás és a fogak következményes elvesztése.
Miért altatásban végezzük ezt a beavatkozást?
A fogkőleszedést teljes alapossággal kizárólag altatásban lehet elvégezni ultrahangos depurátor segítségével. A fogkő nem kizárólag a fogíny feletti részen, vagyis a fogkoronán telepszik meg, hanem bekúszhat a fogíny alá is, ezért a fogkő-eltávolítást az íny alá behatolva is el kell végezni. Az altatás emiatt elengedhetetlen része a folyamatnak, mivel az éberen kellemetlen érzést okoz, ráadásul ha a kutya vagy macska elkapja a fejét, sérülést is lehet okozni a beavatkozás közben. Emellett a szájüreg teljes átvizsgálása elernyedt rágóizomzat mellett hajtható végre legalaposabban.
Van kockázata a beavatkozásnak?
Az altatás minden esetben, a legegyszerűbb beavatkozásnál is jár valamilyen fokú kockázattal. Ha az állatorvos szükségesnek találja, akkor vérvételt, illetve szívultrahangos vizsgálatot is javasolhat, hogy a legpontosabb képet kaphassuk az állat számára választandó legbiztonságosabb altatási protokollról.
Rendelőnkben a fogászati beavatkozásnál két állatorvos van jelen, egyikük monitorozza az állatot alvás közben, míg a másik végzi a fogászati beavatkozást.
Miért kell utána szedni gyógyszereket?
A fogkövesség mértékétől függően a fájdalomcsillapítás mellett antibiotikumokhoz is kell néha folyamodni, ami a jelen lévő bakteriális gyulladás kezeléséhez lehet szükséges.
Mennyi idő a regeneráció egy fogkőleszedés után?
Pár nap elteltével minden menni fog az eredeti kerékvágásban. Ha fogvesztésre is sor kerül a fog rossz állapota miatt, akkor annak számától illetve az állat fájdalomtűrő képességétől függően ez kitolódhat akár 1-2 hétre is.
Hogyan tudjuk megelőzni, hogy ne kelljen sűrűn elvégezni a beavatkozást?
Rendszeres fogmosással illetve plakk oldó készítményekkel (Plaque off por, Vetaquadent folyadék) kinyújtható a két fogkő-eltávolítás között eltelő idő, de a fogkövesség kialakulása akár meg is előzhető. A fogmosáshoz kifejezetten kutyáknak való fogkrémet kell használni, mert az emberi fogkrémek magas fluoridtartalma kedvenceinkre kifejezetten káros.
Fontos tudni, hogy a már kialakult fogkövességet a bódításban elvégzett ultrahangos fogkő eltávolításon kívül más módon nem lehet megnyugtató módon kezelni.
Ingyenes fogászati szűrésünkre itt tud időpontot foglalni: