Almozási tippek nyuszikhoz

 

A nyuszi alom típusai, almozási tippek

Bár gyakran személyes preferencia kérdése, hogy milyen almot használunk nyulaink alomtálcájában, mégis fontos tisztában lennünk azok előnyeivel és hátrányaival.

 

A nyulak alomhasználata

Mint prédaállatok, a vadnyulak ösztönösen igyekeznek elrejteni azokat a szagokat, amelyek az élőhelyükhöz közel vonzhatják a ragadozókat. A veszély csökkentése érdekében bogyóikat egy adott helyre ürítik, amit a csoport domináns nyula a vizeletével és bogyójával jelöl meg. Néhány bogyót a területük határán is szétszórnak területjelölő céllal.

Ezek a területek a szociális és területi információk fontos forrásai, ahol a nyulak kommunikálhatnak egymással. Azonban a betolakodó kolóniák elkerülésére ezeket a helyeket a terület szélére helyezik.

Ezt a szokást fenntartva a házinyulak is egy helyre igyekeznek üríteni a vizeletüket és bogyóikat. Jó néven veszik, ha az alom az ő kizárólagos területük, ahová más állat, akár fajtárs sem teszi be a lábát. Alomtálcának megfelel egy erre a célra kialakított, nyitott alomtálca, de egy nagyobb, lapos műanyag doboz is megfelel.

Lényeges, hogy a doboz elég nagy legyen a nyuszinknak ahhoz, hogy kényelmesen meg tudjon fordulni benne. A ketrecbe szerelhető háromszög alakú alomtálcák sokszor nem elég nagyok ehhez.  

Megfelelő alom biztosítása

Milyen fő kritériumoknak kell megfelelni a nyuszink alatt használt alomnak?

Az alomnak jó nedvszívó képességgel kell rendelkeznie, hogy az ürülékből felszabaduló anyagok ne irrritálják kedvenceink légutait és a nyúl talpát se áztassa fel a szennyezés. A hosszabb ideig nedves és szennyezett almot a legyek is igen hamar beköpik.

Az almot rendszeresen tisztítani, cserélni szükséges. Mint fentebb már szó volt róla, fontos, hogy az alom olyan helyen legyen, ahol a nyuszi zavartalanul tudja végezni a dolgát. Ez segít az alomra szoktatásban és a szobatisztaság fenntartásában is

A megfelelő alom kiválasztása

Az alomnak biztonságosnak, nedvszívónak és kényelmesnek kell lennie. Az alábbi szempontokat vegyük figyelembe:

Nem biztonságos almok

A következő típusú almokat nem szabad nyulaknál használni:

  • Szilika, agyag vagy csomósodó almok (macskaalom): Ha a nyúl lenyeli, ezek az anyagok összeállhatnak a bélcsatornában, ami komoly, életet veszélyeztető állapotot okozhat.
  • Kukoricacsutka alom: Ez is bélelzáródást és súlyos emésztési problémákat okozhat, ha a nyuszik megeszik azt.
  • Illatosított alom: Bélelzáródást és légúti irritációt okozhat
  • Lucerna pellet: Nem javasolt nyúlalomnak, mivel hajlamosak elfogyasztani, ami emésztési problémákat okozhat, emellett fehérjetartalma is magas.
  • Puhafa forgács (pl. fenyő, cédrus): Bár népszerű választás volt korábban, a bennük található illóolajok irritálhatják a nyulak tüdejét és bőrét, valamint a felszívódva májenzimek emelkedését okozhatják.

Biztonságos almok

Nem ritka, hogy a nyulak megrágcsálják az almot, különösen, ha új környezetbe kerülnek. Ezért kiemelten fontos biztonságos alom használata.

  • Szalma: A szalmacsomók csapdába ejtik a levegőt, jó szigetelő, de nem túl jó nedvszívók. Fontos, hogy a szalma puha és friss legyen.
  • Fa pelletek: Erősen nedvszívók, környezetbarátok.
  • Papír alapú alom: Környezetbarát, puha és kényelmes.
  • Kender alapú alom: A kender növény puha részéből készül, természetesen nedvszívó és ehető.

Hasznos tippek az alom használatához

  • Az újságpapír nem ideális alomanyagnak, mert lassan szívja fel a nedvességet, és gyorsan kellemetlen szagúvá válik.
  • A nyulak szeretnek a széna közelében üríteni, ezért helyezzünk szénát az alomtálca mellé vagy fölé.
  • Egyes nyulak válogatósak lehetnek az alom típusával kapcsolatban, ezért érdemes többfélét kipróbálni. Csere esetén azt csak fokozatosan vigyük végbe, mint azt eleségváltásnál is tennénk.
  • Fontos a rendszeres tisztítás, hogy elkerüljük a fertőzéseket és a kellemetlen szagokat.
  • Jó ötlet akár rétegezni is az almokat: alulra fapellet mehet néhány cm vastagságban, erre jöhet akár ugyanilyen vastagon széna.

A megfelelő alom kiválasztása és helyes használata jelentősen hozzájárul nyuszink egészségéhez és jóllétéhez.